OEKOLP forte, globulki

OEKOLP forte (OeKolp forte Ovula 0,5 mg)

(Estriolum)

0,5 mg, globulki

 

Podmiot odpowiedzialny: Dr. Kade Pharmazeutische Fabrik GmbH

Kategoria dostępności: Rp.

Skład

1 globulka zawiera 0,5 mg estriolu. Inne składniki leku to butylowany hydroksytoluen, tłuszcz twardy, cetomakrogol 1000, monorycynoleinian glicerolu.

 

Działanie

Po podaniu dopochwowym leku Oekolp forte około 20% zawartego w globulkach estriolu jest wchłaniane do krwi i może wywołać działanie ogólne. Po jednorazowym podaniu leku w dawce 0,5 mg stężenie estriolu we krwi osiąga wartości od 50 – 150 pg/ml. Po podaniu wielokrotnym leku uzyskuje się stałe stężenie estriolu we krwi, które mieści się w granicach stężeń fizjologicznych. We krwi estriol występuje w około 8% w postaci wolnej, a w około 91% w postaci związanej z albuminami. Estriol jest metabolizowany w wątrobie przeważnie do nieaktywnych glukuronidów i siarczanów, które następnie są szybko wydalane przez nerki. Pozostała część estriolu wydalana jest z żółcią do jelita, przy czym nie dochodzi do istotnej resorpcji zwrotnej wolnego estriolu.

 

Wskazania

Lek Oekolp forte stosuje się w leczeniu chorób spowodowanych niedoborem estrogenów takich jak:  zmiany atroficzne (zmiany zanikowe) w obrębie pochwy i sromu oraz związane z tym dolegliwości (świąd, pieczenie, suchość pochwy), dyspareunia (odczuwanie bólu w czasie stosunku), atroficzny nieżyt sromu i pochwy, upławy, zapalenie szyjki macicy, zwężenie pochwy, stan zapalny pochwy i szyjki macicy, jako leczenie pomocnicze w zakażeniach pochwy.

 

Przeciwwskazania

Nie wolno stosować leku Oekolp forte jeśli wystąpią:

  • nadwrażliwość na estriol lub którykolwiek składnik leku Oekolp forte
  • krwawienia z dróg rodnych o nieznanym pochodzeniu
  • podejrzenie lub obecność nowotworów złośliwych estrogenozależnych.

 

Przed zastosowaniem należy zapoznać się z właściwościami leku.

Nr pozwolenia na import równoległy: 518/12